Przetwarzanie słuchowe

Przetwarzanie słuchowe

Na pierwszym spotkaniu zbieram obszerny wywiad na temat możliwego wsparcia, trudności i codziennego funkcjonowania dziecka lub dorosłego. Jeśli zachodzi taka potrzeba i możliwość przeprowadzamy testy z metody Johansena oraz Neuroflow, które pomagają zobrazować mocne i słabsze strony klienta. W czasie rozmowy przekazuję podstawowe informacje na temat przetwarzania słuchowego, wpływu napięcia emocjonalnego na proces słyszenia, skutków nadwrażliwości słuchowej i zaburzeń uwagi słuchowej na dalszy rozwój i funkcjonowanie. Na koniec sugeruję najlepsze na ten moment wsparcie terapeutyczne i wspólnie z klientem lub rodzicem podejmujemy decyzję o dalszych krokach. 

Johansen IAS - słuchanie muzyki w słuchawkach nausznych, codziennie około 10-15 minut, po 10 tygodniach ponowna diagnoza w celu nagrania kolejnej muzyki; średnio 6 zestawów około 12 miesięcy; koszt muzyki 210-260 zł, kolejna diagnoza 250 zł

Neuroflow - ćwiczenia słuchowe z dzieckiem, panel ćwiczeń na stronie Neuroflow, ćwiczenie 3 razy w tygodniu około 20-30 minut, po 8 tygodniach ponowna diagnoza w celu przygotowania nowego programu ćwiczeń; średnio 3-4 moduły; koszt 380-500 zł za moduł, kolejna diagnoza 250 zł

Safe and sound protocol (SSP) - interwencja muzyczna, której głównym celem jest obniżenie napięcia autonomicznego układu  nerwowego, 15 h muzyki do przesłuchania w aplikacji na telefon, czas jednorazowego słuchania zależny od możliwości klienta (maksymalnie 1 h dziennie); koszt 800 zł dla jednej osoby lub 1200 zł dla całej rodziny (dostęp do aplikacji na 2 m-ce)

 

Dla kogo: dzieci oraz osoby dorosłe

Czas trwania wizyty:  pierwsza wizyta około 1,5 h

Koszt wizyty: 250-350 zł

Terapeuci: Weronika Szaj

 

Pomaga przy:

  • problemach z utrzymywaniem uwagi i koncentracji na wypowiedziach ustnych

  • problemach z czytaniem, rozumieniem mowy

  • problemach z artykulacją, komunikacją

  • słabej koordynacji i równowadze

  • niskiej samoocenie

 

Nie zaleca się przy:

  • brak przeciwwskazań do terapii

Wizyta

Diagnoza polega na audiometrycznym badaniu słuchu, obejmującym badanie jedno- i obuuszne.
W jej skład wchodzą również Testy na lateralizację oraz Test dychotyczny Johansena. Na podstawie diagnozy przygotowywany jest indywidualny program stymulacji słuchowej w formie przyjemnych dla ucha utworów muzycznych. Terapeuta wysyła dane z diagnozy do ośrodka terapii Johansena, określonego przez prowadzących szkolenie. Ośrodek przygotowuje indywidualny program nagrań dźwiękowych na płycie CD. Zazwyczaj wystarczy 10-15 minut dziennie słuchania płyty w domu przez słuchawki nauszne. Postępy terapii słuchu są kontrolowane co 6-10 tygodni (zależnie od wieku).
Po każdej kontroli dziecko otrzymuje nową, specjalnie przygotowaną dla niego płytę CD z programem terapeutycznym. Cały program stymulacji trwa około 6-10 miesięcy.

Przeprowadzenie diagnozy wygada dużego skupienia, dlatego dla dzieci młodszych, z problemami z koncentracją oraz z upośledzeniem umysłowym dostępne są płyty standardowe.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas! 790 347 818