Trening rehabilitacyjny to indywidualnie dostosowany zestaw ćwiczeń poprzedzony testami kontroli motorycznej. Polecany dla osób po przebytych urazach, cierpiących na przeciążeniowe bóle stawów i kręgosłupa oraz dla osób, u których po aktywności ruchowej pojawiają się bóle stawowe i nawrotowe kontuzje.
Trening rehabilitacyjny wskazany jest również dla osób systematycznie korzystających z pomocy terapeutów manualnych. Jeśli symptomy bólowe wracają po terapii jest to wyraźny sygnał, że wzmocnienia wymagają mięśnie stabilizujące. Brak wzmocnienia gorsetu mięśniowego i zmiany nawyków ruchowych spowoduje, ze problemy bólowe będą się pojawiały coraz częściej.
W ramach treningu korygowane są wzorce motoryczne, postawa ciała oraz poprawność wykonywania ćwiczeń.
Terapeuta ocenia stabilizację, elastyczność mięśniową oraz propriocepcję czyli czucie ułożenia ciała w przestrzeni odpowiedzialne za prawidłowe planowanie ruchu. Na podstawie testów motorycznych dobierany jest podstawowy zestaw ćwiczeń. Na kolejnych spotkaniach oceniane są postępy ćwiczącego i poprawność wykonywanych przez niego ćwiczeń. Na tej podstawie trening ulega modyfikacji, dodawane są kolejne ćwiczenia lub zwiększa się trudność dotychczasowego zestawu.
Dzięki treningowi rehabilitacyjnemu następuje szybszy powrót do formy i zmniejsza się ryzyko urazów.
Dla kogo: dorośli i starsze dzieci
Czas trwania wizyty: 45-60 minut
Koszt wizyty: 150 zł (w pakiecie 10 zajęć 1400 zł)
Terapeuci: Monika Sroka
|
|
|
|
Przed zaplanowaniem treningu terapeuta przeprowadza wywiad i testy funkcjonalne z oceną postawy ciała. Zostaną Państwo zapytani o istniejące dolegliwości, ich historię oraz przebyte urazy, podejmowaną aktywność fizyczną, pozycje przyjmowane w takcie pracy i odpoczynku.
Na podstawie zebranych informacji terapeuta ustala indywidualny zestaw ćwiczeń i uczy ich poprawnego wykonania.
Zalecamy zabranie ze sobą stroju sportowego. Możliwe, że w trakcie terapii będzie potrzebna ocena ustawienia miednicy, kręgosłupa czy łopatek, dlatego na wizytę polecamy wybrać taką bieliznę, w której czują się Państwo komfortowo. Jeśli posiadają Państwo dokumentację medyczną przebytego urazu warto zabrać ją ze sobą.
Na kolejnych wizytach terapeuta sprawdza poprawność wykonanych ćwiczeń oraz ocenia postępy przeprowadzając odpowiednie testy motoryczne. Na tej podstawie modyfikuje plan treningowy zmieniając niektóre ćwiczenia lub dokładając obciążenie.
Zalecone ćwiczenia powinny być powtarzane codziennie w domu, a kontrola w gabinecie odbywa się początkowo raz w tygodniu, później coraz rzadziej.