Projektowanie wkładek

Projektowanie wkładek indywidualnych

Na podstawie wyników z badania za pomocą podobarografu terapeuta ocenia obciążenia stóp w staniu oraz w chodzie. Następnie na podoskopie ocenia ukształtowanie stop, ustawienie stóp, kolan, miednicy oraz kręgosłupa. Zebrane dane wraz z wywiadem dotyczącym dolegliwości bólowych umożliwiają zaprojektowanie wkładki indywidualnej.

Dzięki elementom korekcyjnym wkładka jest w stanie zabezpieczyć ustawienie pięty (koślawość/szpotawość), śródstopia (stopa płasko-koślawa/wydrążona), zabezpieczyć sklepienie poprzeczne oraz haluksy. Przy bólach pleców, bioder, kolan i stóp, a także przy odciskach lub modzelach do wkładki dodawane są takie elementy jak odciążenie i amortyzacja.

wkładka sensomotoryczna

Wkładka sensomotoryczna ma na celu stymulację odpowiednich punktów na stopie. W ten sposób wywoływana jest odpowiednia reakcja układu nerwowego aktywizująca mięśnie odpowiedzialne za korekcję. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu wkładki możemy uzyskać wzmocnienie lub rozluźnienie tkanek, stabilizację oraz aktywizację mięśni.

Wkładkę sensomotoryczną zalecamy zwłaszcza dzieciom, ale również sportowcom z powtarzającymi się epizodami urazowymi oraz osobom dorosłym z problemami bólowymi w obrębie miednicy i kręgosłupa.

wkładka alfa-sport

Jest to wkładka wykonana metodą próżniową, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Poprzez dobór odpowiednich parametrów wkładka zapewnia amortyzację, korekcję ustawienia stopy oraz optymalny rozkład obciążenia.

wkładka elegance

Jest to wkładka ortopedyczna umożliwiająca korekcję ustawienia stopy, wyrównanie skrótu kończyny, amortyzację oraz odciążenie w miejscu bolesnym.

Znajduje ona zastosowanie w przypadku wad i deformacji stóp w stopniu niskim i średnim.

super special

Jest to wkładka ortopedyczna wykonana technika próżniową według odlewu gipsowego. Dzięki idealnemu dopasowaniu do stopy znajduje zastosowanie w znacznych deformacjach stopy, stanach poamputacyjnych oraz schorzeniach neurologicznych. We wkładce super special możliwe jest zastosowanie odciążenia i zabezpieczenia miejsc dotkniętych ranami, odciskami i innymi zmianami skórnymi.

stability special

Wkładka ortopedyczna dedykowana dzieciom, umożliwiająca korekcję ustawienia stopy, wyrównanie skrótu kończyny, amortyzację oraz odciążenie w miejscu bolesnym.

 

Pomaga przy:

  • bólach stóp, kolan, bioder,

  • stopach płaskich, koślawych, wydrążonych

  • częstym potykaniu, nawracających skręceniach

  • chodzeniu na palcach

  • wadach postawy, skoliozie

  • haluksach, palcach młotkowatych, szponiastych i innych deformacjach stopy

  • nawracających odciskach i modzelach stóp

  • niesymetrycznym, nieprawidłowym zdzieraniu obuwia

  • bólach pleców, napięciowych bólach głowy

 

Nie zaleca się przy:

  • w przypadku dzieci, zwłaszcza w okresie autokorekcji do piątego roku życia, z niewielkimi wadami stóp zalecamy ćwiczenia i buciki profilaktyczne (nie dotyczy wkładek sensomotorycznych)

Wizyta

Zanim zostanie podjęta decyzja o zaleceniu wkładek wykonywana jest diagnostyka komputerowa stóp, badanie ustawienia kończyn dolnych na podoskopie oraz ocena postawy ciała.

Badanie odbywa się na boso. W celu przeprowadzenia badania terapeuta zaznacza zmywalnym markerem określone punkty na stopie i podudziu pacjenta.

Badanie na podobarografie wykonuje się w dwóch fazach – statycznej i dynamicznej. W trakcie fazy statycznej pacjent proszony jest o utrzymanie nieruchomej pozycji, stojąc na macie w czasie 20 s. Faza dynamiczna polega na swobodnym marszu, w trakcie którego następuje się na mate padobarograficzną. W celu wykonania miarodajnego badania potrzebne jest przejście minimum po dziesięć razy prawą i lewą nogą przez matę. Następnie terapeuta wykonuje obraz stopy na skanerze 2D, ocenia budowę stopy na podoskopie i ocenia postawę ciała pacjenta. W trakcie oceny postawy ciała pacjent proszony jest o rozebranie się do bielizny (krótkich spodni).

W przypadku wkładki alfa-sport oraz super special wykonywany jest również odcisk stopy w piance.

Terapeuta projektuje wkładkę indywidualną na podstawie zebranych danych. Okres oczekiwania na wkładkę to około tygodnia.

Wkładka wykonywana jest przez firmę Spondylus ze Szczecina.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas! 790 347 818