Diagnostyka komputerowa

Czym jest diagnostyka komputerowa?

Komputerowe badanie stóp wykonywane z pomocą podobarografu jest obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania wad stóp. Badanie polega na sprawdzeniu nacisków wywieranych przez podeszwową stronę stopy na podłoże podczas stania oraz chodzenia. Fizjoterapeuta otrzymuje na ekranie monitora mapę obciążenia stopy pacjenta z dokładnym rozkładem miejsc przeciążonych. Analiza pozwala na niezwykle precyzyjną diagnozę dysfunkcji stopy, a dzięki temu optymalne dobranie korekcji i profilaktyki: terapii manualnej, ćwiczeń i w razie potrzeby indywidualnej wkładki ortopedycznej (szerzej o wkładkach napiszemy w osobnym poście).

Uzupełnieniem badania podobarograficznego jest ocena postawy ciała, ustawienia kończyn oraz stopy na podoskopie oraz podoskanerze.

Miarodajne wyniki na podobarografie otrzymuje się u dzieci od 7 roku życia. Jednak, już u najmłodszych, czyli w okresie autokorekcji, bardzo ważna jest kontrola rozwoju stóp i zapobieganie jego nieprawidłowemu przebiegowi. U maluchów wykonujemy badanie na podoskopie i podoskanerze.

 

Dla kogo: chodzące dzieci i osoby dorosłe

Czas trwania wizyty: 45 minut

Koszt wizyty: 170 zł*

Terapeuci: Monika Sroka, Weronika Szaj, 

*w cenie wizyty jest ewentualne zaprojektowanie wkładki

Pomaga przy:

  • bólach stóp, kolan, bioder,

  • stopach płaskich, koślawych, wydrążonych

  • częstym potykaniu, nawracających skręceniach

  • wadach postawy, skoliozie

  • haluxach, palcach młotkowatych, szponiastych i innych deformacjach stopy

  • nawracających odciskach i modzelach stóp

  • niesymetrycznym, nieprawidłowym zdzieraniu obuwia

  • bólach pleców, napięciowych bólach głowy

 

 

Nie zaleca się przy:

  • chorobach neurologicznych przy których występuj braku możliwości utrzymania pozycji stojącej
  • braku zgody i współpracy ze strony pacjenta

Wizyta

Badanie odbywa się na boso. W celu przeprowadzenia badania terapeuta zaznacza zmywalnym markerem określone punkty na stopie i podudziu pacjenta. Badanie na podobarografie wykonuje się w dwóch fazach – statycznej i dynamicznej. W trakcie fazy statycznej pacjent jest proszony o utrzymanie nieruchomej pozycji stojącej na macie w czasie 20 s. Faza dynamiczna polega na swobodnym marszu, w trakcie którego następuje się stopą na mate padobarograficzną.W celu wykonania miarodajnego badania potrzebne jest przejście minimum po dziesięć razy prawą i lewą nogą przez matę. Następnie terapeuta wykonuje obraz stopy na skanerze 2D, ocenia budowę stopy na podoskopie oraz ocenia postawę ciała pacjenta. W trakcie oceny postawy ciała pacjent proszony jest o rozebranie się do bielizny (krótkich spodni).

Po badaniu pacjent otrzymuje wydruk z wynikami badania. Jeśli jest taki wskazanie po przebytym badaniu możliwe jest zaprojektowanie wkładek indywidualnych lub obuwia korekcyjnego.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?

Zadzwoń do nas! 790 347 818